Yazı Gönderin!

Açık Ekonomi’ye siz de yazı gönderebilirsiniz. Nasıl mı? Şöyle:

  • Özellikle kendi araştırmalarınızı genel okuyucunun anlayabileceği şekilde özetlediğiniz yazılarla ilgileniyoruz.
  • İktisatla ilgili başka yazılar da gönderebilirsiniz tabii. Mesela, ilgili olduğunuz literatürü, yeni bir çalışmanın sonuçlarını vb. özetleyen yazılar gönderebilirsiniz. Ya da ekonomi gündemine dair yazılar da yazabilirsiniz. Bu tür yazıları veriyle veya ilgili akademik literatürdeki bulgularla desteklemeniz önemli.
  • Göndereceğiniz yazı kısa ve anlaşılır olmalı. 800-900 kelimelik yazıları tercih ediyoruz. Eskiden daha uzun yazılar yayınlıyorduk ama artık standardımız bu.
  • Yazının anlaşılır olması önemli. Yazıyı göndermeden önce iktisatçı olmayan birine, mesela partnerinize veya bir arkadaşınıza okutun. Hiçbir şey anlamıyorsa, yazıyı hiç göndermeyin. En azından temel mesajın anlaşılır olması gerekiyor.
  • Eski usül akademik ve ağdalı bir dil kullanmayın. Okura tepeden bakmayın. Entelektüel birikiminizin tamamını tek bir yazıda göstermeye çalışmayın. Yazınızın tek bir mesajı olsun.
  • Kullandığınız teknik terimleri açıklayın. Her zaman kullantığınız kaynaklara atıf yapın. Gerekiyorsa yazının sonuna ilgili literatürü ekleyin.
  • Yazıyla birlikte kendinizi tanıtan kısa bir metin de gönderin: İlgi alanınız, çalıştığınız yer, web sayfanız, Twitter adresiniz, e-posta adresiniz vb.
  • Son olarak, acımasız bir editörün eleştirilerine hazırlıklı olun. Gelen her yazıyı yayınlamıyoruz. Çoğu zaman yazı editörün önerileri sonrası revize edildikten sonra yayınlanıyor.

Katkınız için şimdiden teşekkürler.

acikekonomi [at] gmail.com

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s